Özlem Zeytincilik

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Gemlik zeytini yüzyıllar boyu şifa kaynağı olmuştur. İnsan sağlığı açısından kansere karşı etkili gibi birçok maddenin yanı sıra A,D,E ve K vitaminleri de mevcuttur. Bu vitamin ve maddelerin kanser tümörlerinin oluşumunu engellediği ve Radyoaktivitece karşı vücudu koruduğu tespit edilmiştir.

Neden Zeytin?

  • Zeytinin mide asitliğini azaltarak Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özellikleri bulunduğu belirlenmiştir.
  • Zeytinin içeriğindeki E, A, D ve K vitaminlerinin çocuklarda kemik ve diş gelişimine yardımcı olduğu, kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlenmesine katkı sağladığı, zeytinin faydaları nelerdir faydaları saymakla bitmeyen zeytin yaşlılarda ise kemik erimesi (osteoporoz)'u azalttığı yapılan çalışmalardan anlaşılmıştır.
  • Zeytin karaciğerin dostudur. Ayrıca sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında, bağırsak kanserinde ve sarılıkta faydalı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Yeşil Zeytinin Sağlık Açısından Faydaları

Hasat edilmesiyle başlayan Yeşil zeytinin faydaları ve besin değeri ile öne çıkar. Zeytinin tam olgunlaşmadığı zamanlarda toplanması renginin yaprak yeşilinden sarı yeşile geçtiği dönemlerde harekete geçilir. Bu zamanlarda toplanan zeytinler ham birer meyve olarak nitelendirilir. 

Sofralar için hazır hale getirilen yeşil zeytin magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, bakır ve potasyum gibi mineralleri içerisinde barındırır. Sindirim için büyük bir önem taşıyan selüloz miktarı da yeşil zeytinlerde son derece dengelidir. Yeşil zeytin içerisinde yer alan su oranları diğer zeytin türlerine göre bir miktar daha fazladır. A, E ve D vitaminlerine sahip önemli bir besin olan yeşil zeytin toksinlerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasına destek verir. Düzenli yeşil zeytin tüketimiyle birlikte faydalardan yararlanabilmeniz mümkün hale gelir.

Yeşil zeytin sağladığı faydalı yağ asitleri ile sağlığınıza yardımcı olur. Sağlıklı besinler tüketmeniz yaşamınızın farklı zaman dilimlerinde kendinizi daha iyi hissedebilmenizi destekler. Kan hücrelerinin dengelenmesine yardımcı olan yeşil zeytin şeker seviyelerinin kontrol altında tutulmasına da destek verir. Besleyici özelliklere sahip yeşil zeytini isterseniz diyet döneminizde de tercih edebilirsiniz. Doğru miktarda tüketilebilecek yeşil zeytin tokluk hissinizin daha uzun süre devam edebilmesine yardımcı olur.
Özlem Zeytincilik 1980 den beri ‘doğadan sofranıza’ diyerek  gemlik zeytini lezzetle, güven ve hijyenle  türkiyenin her yerine zeytinlerimiz ile birçok çeşidi üreten fabrikamız sağlıklı ve doğal ortamlarda hazırlanan sağlık mucizesini sizlere özenle ulaştırıyoruz, iyi alışverişler diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir