Özlem Zeytincilik

Zeytin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Zeytini alırken ilk önce dikkat etmemiz gereken ilk adım ambalajlı olarak satışa sunulan zeytinlerden satın alıyorsanız ürünün etiketi üzerinde üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Satın alacağınız zeytin ürününün kimyasal işlemlerden geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Zeytin ürünü satın alırken ambalajı şişmiş ürünlerden uzak durmanızda yarar var. Çünkü ambalajı şişmiş ürün, zeytini bozan mikro organizmaların gelişim göstermesine olanak sağlamasının yanı sıra zeytinin gerekli tatlanma süresini tamamlamadığını ve ısıl işlemin yetersiz olduğunun göstergesidir.

Açık olarak satılan zeytin ürünlerinin üzerinde bulunan etiketinde zeytin çeşidi ve firma isminin bulunmasına özen göstermelisiniz.

Açık olarak satılan tamamen siyah ya da koyu maviye yakın renkte ve az tuzlu zeytin alırken bu tip zeytinlerin çeşitli kimyasal ürünler ile tatlandırıldığı ve gıda boyaları ile renklendirilmiş olduğu düşünülmelidir ve bu ürünleri tercih etmemenizde yarar var.

Zeytin, farklı renk tonlarında sofralarımıza sunulur. Tüketime sunulan zeytinlerin farklı renk tonlarında olması, zeytinin kalitesiz olduğunu göstermez. Aksine zeytinin gıda boyası gibi maddeler kullanılmadan yapılmış olduğunun önemli bir göstergesidir.

Tüketiciler açıkta satılan az tuzlu siyah zeytinleri alırken, bunların kısa sürede bozulabileceği ve sağlığa zarar verebileceğini göz önünde bulundurmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir